Logo
Lidé

Články

Terapie ANO nebo NE? Kdy je ta správná chvíle zvolit odborníka

Asi každému z nás čas od času není zrovna dobře – žijeme dlouho v neuspokojivém vztahu, práce nás nebaví, trápí nás finanční situace, atd. Často je problém očividný a jasně se nabízí, co udělat, abychom se cítili dobře.

Někdy ale vlastně úplně nevíme, co se děje, a prostě se necítíme dobře. Jindy vnímáme, že potřebujeme v životě změnu, dlouho se sami snažíme něco změnit, ale pořád to není ono. Někdy si zase všimneme, že se nám v životě znovu a znovu opakují určité situace, (např. vyhazov z práce, nacházíme si stále stejné typy partnerů, apod.). V takových situacích se opakovaně snažíme o jiný výsledek, ale bez úspěchu. Nakonec vždycky dopadneme stejně. Pokud se nám nedaří dlouhodobě, problému úplně nerozumíme, nevíme, co dělat, aby nám bylo dobře, nevíme, proč se nám potíže dějí, s čím souvisí, apod., pak je právě na místě vyhledat psychoterapii.

Někdy stačí pár konzultací, které pomohou k vyjasnění problému, nastavení efektivních mechanismů v našem životě a je cíle dosaženo.

Jindy je problém hlubší, je potřeba šířeji pátrat po příčinách, naučit se „sebeanalýzu vlastní psychiky“, porozumět specifikům vlastní povahy, prožít si potřebné emoce a přijmout tak sám sebe. To celé proto, abychom se mohli posunout v životě dál a naučit se, jak přistupovat sám k sobě a co dělat, aby to pro nás bylo prospěšné.

Některé potíže vyžadují svoje specifické terapeutické postupy právě za pomoci a vedení terapeuta (např. při léčbě fobických potíží).

Psychické nepohody si často nevšímáme, nebo ji bereme jako automatickou a prostě ji neřešíme. Bohužel psychická nepohoda se střádá a jak se často v současnosti diskutuje, naše psychika je prokazatelně propojena s naším tělem. Typickým příkladem je strach z nadcházejícího výkonu, který se tělesně odráží – bolí nás břicho, cítíme stažení nebo třeba nucení na toaletu. Naše emoce jsou jasně propojeny s naším tělem, bohužel často si svých emocí a nebo příznaků na těle nevšímáme. Když se zátěž kumuluje a neřeší, pak se mohou objevit významné bolesti břicha, zad, hlavy, kožní potíže, apod., které jsou tzv. psychosomatického původu.

Jaká je tedy přidaná hodnota psychoterapeuta? Je to v první řadě odborník, který dobře zná svůj obor, takže Vás provází s ohledem na odbornou znalost psychických fenoménů. Prostřednictvím dobře kladených otázek vás může dovézt k novým pohledům na věc, které vás doposud vůbec nenapadly. Přestože se nad vlastním problémem zamýšlíme opakovaně a dlouhodobě, může terapeut jako nezaujatá osoba a odborník přinést nový pohled či úhel pohledu, který je obohacující. Prostřednictvím terapie můžete svoje problémy skutečně VYŘEŠIT, což znamená nejenom se jim vyhnout nebo je potlačit, ale pochopit, co se s vámi děje, porozumět tomu, z čeho potíže pramení a naučit se mechanismy, jak se sebou pracovat. Problém už se pak pravděpodobně nikdy nezopakuje, nebo ve výrazně mírnější formě. Často nám podstata specifik vlastní povahy zůstane skrytá a nám se v životě znovu a znovu opakují podobné nepříjemné situace. Terapeut jako odborník má navíc po ruce mnoho psychologických metod, které může podle aktuální potřeby využít, aby bylo povídání v terapii umocněno.

V neposlední řadě je terapeut člověk, který vám může v tíživé životní situaci vyjádřit pochopení a opravdu vás vyslechnout. I to není samozřejmostí a samotné porozumění a soucit může částečně ulevit.

Svoji povahu změnit nemůžeme, můžeme ale specifikům své povahy dobře porozumět, propátrat, s čím jednotlivá specifika souvisí a naučit se mechanismy, jak se sebou pracovat a co dělat, aby nám bylo lépe.
 

O Autorovi

Jmenuji se Irena Košíčková, jsem psycholožka. Nabízím psychoterapeutické konzultace a koučink. Moje specializace je kognitivně-behaviorální přístup.

Pracuji jako klinický psycholog v Psychiatrické nemocnici Bohnice. Prošla jsem odděleními následné péče, akutní péče a krizové intervence. Věnuji se psychologickým vyšetřením, skupinové psychoterapii, individuální psychoterapii. Zároveň jsem se postupně začala věnovat pravidelné systematické psychoterapii s klienty v soukromé praxi.